Johannes Eduard Kähler1854

Name
Johannes Eduard Kähler
Given names
Johannes Eduard
Surname
Kähler
Birth October 26, 1854 35 20
Birth of a brotherAdolf Otto Kähler
April 18, 1856 (Age 17 months)
Birth of a sisterAntonie Caroline Franziska “Toni” Kähler
April 3, 1858 (Age 3 years)
Birth of a brotherFranz Konrad Oskar Kähler
November 6, 1859 (Age 5 years)
Death of a paternal grandmotherCaroline Henriette Karsch
August 28, 1864 (Age 9 years)
Death of a maternal grandfatherJohann Carl Eduard Kubale
March 25, 1867 (Age 12 years)
MarriageKlara Maria HelferView this family
October 24, 1883 (Age 28 years)
Birth of a daughter
#1
Klara Kähler
November 12, 1885 (Age 31 years)

Death of a daughterKlara Kähler
November 14, 1885 (Age 31 years)

Birth of a daughter
#2
Ilse Kähler
August 5, 1888 (Age 33 years)

Death of a daughterIlse Kähler
August 7, 1888 (Age 33 years)

Death of a maternal grandmotherCora Franziska Wolny
August 7, 1889 (Age 34 years)
Birth of a daughter
#3
Luise Kähler
April 27, 1892 (Age 37 years)

Death of a daughterLuise Kähler
April 29, 1892 (Age 37 years)

Birth of a son
#4
Hans-Bernd Theodor Kähler
June 7, 1896 (Age 41 years)
Death of a fatherJohann Bernhard Kähler
April 30, 1902 (Age 47 years)
Death of a motherFranziska Clara Kubale
May 30, 1920 (Age 65 years)
Death of a wifeKlara Maria Helfer
May 16, 1921 (Age 66 years)
Death of a brotherAdolf Otto Kähler
September 24, 1925 (Age 70 years)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: January 24, 1854
9 months
himself
18 months
younger brother
23 months
younger sister
19 months
younger brother
Family with Klara Maria Helfer - View this family
himself
wife
Marriage: October 24, 1883Gohlis
2 years
daughter
3 years
daughter
4 years
daughter
4 years
son

Note

(Stammtafel C.VIII.1) besuchte das Gymnasium zu Glogau, Militärdienst, 1882 bei den Technischen Instituten der Artillerie, 1893-1905 Direktor des Feuerwerkslaboratoriums zu Siegburg, 1905-07 Referent bei der Zentralabteilung der Feldzeugmeisterei in Berlin, 1907-09 Direktor der Pulverfabrik bei Hanau, 1909-12 Direktor des Feuerwerkslaboratoriums in Spandau, 1912-14 Inspektor der Technischen Institute in Berlin,. 1899 Major, 1905 Oberstleutnant, 1908 Oberst, 1912 Generalmajor, am 01.03.1914 als Generalleutnant verabschiedet, danach in Honnef a.Rh., ab 1919 in Naunhof bei Leipzig, ab Herbst 1928 in Bochum